Często zdarza się, iż do dziedziczenia po danym spadkodawcy dochodzi więcej niż jeden spadkobierca. Osoby takie są współuprawnione do spadku. Jednak wspólność powstająca w wyniku dziedziczenia ma charakter tymczasowy, bowiem ustaje w wyniku dokonania między spadkobiercami podziału majątku spadkowego. Przepisy prawa nie określają terminu w jakim podziału tego należałoby dokonać.

Jakie są skutki działu spadku?

W wyniku dokonanego podziału, poszczególni spadkobiercy stają się wyłącznymi podmiotami przyznanych im składników majątkowych, objętych dotychczas wspólnością. Ponadto, co istotne, od chwili działu spadku, każdy z dotychczasowych współspadkobierców odpowiada za długi spadkowe samodzielnie, w stosunku do wielkości przypadającego udziału.

Jaki jest tryb działu spadku?

Istnieją dwa sposoby dokonania działu spadku – umowny oraz sądowy. Umownego działu spadku można jednak dokonać wyłącznie, gdy wszyscy współspadkobiercy są zgodni co do sposobu jego dokonania. W sytuacji, gdy chociażby jeden ze współuprawnionych zażądał rozstrzygnięcia sprawy przez sąd, wyłączona zostaje możliwość dokonania działu umownego. Sądowy dział spadku dokonywany jest w sytuacji braku porozumienia między spadkobiercami.

W jaki sposób dokonuje się ustalenia składu i wartości spadku?

W toku postępowania o dział spadku sąd musi ustalić skład majątku spadkowego i jego wartość. Dzięki temu możliwe jest określenie wartości udziałów przysługujących poszczególnym uczestnikom postępowania oraz ustalenia wysokości spłat i dopłat. Stan majątku spadkowego ustalany jest na chwilę otwarcia spadku, natomiast dla ustalenia wartości poszczególnych przedmiotów istotna jest chwila dokonania działu. Jeżeli poszczególni uczestnicy są zgodni, co do ustalenia wartości przedmiotu podlegającego działowi, wartość ta pozostaje dla sądu wiążąca. W przypadku sporu, wartość ta zostaje ustalona na podstawie sporządzonej opinii przez biegłego.

Jaki jest sposób działu spadku?

Dział spadku może zostać dokonany w następujący sposób:
a) przez podział fizyczny,
b) przez podział cywilny,
c) przez przyznanie praw wchodzących w skład spadku określonemu spadkobiercy z obowiązkiem spłaty pozostałych.

Podział fizyczny polega na tym, że poszczególne przedmioty są dzielone fizycznie i przyznawane poszczególnym spadkobiercom w stosunku do wielkości posiadanych udziałów. Możliwym jest także przyznanie poszczególnych przedmiotów w całości jednemu lub tylko niektórym spadkobiercom, najczęściej z obowiązkiem dokonania spłaty na rzecz pozostałych uczestników.

Podział cywilny polega na tym, że przedmioty należące do spadku zostają sprzedane, a uzyskana suma podzielona między współspadkobierców w stosunku do wielkości przypadających im udziałów.

Jaki jest skutek dokonania działu spadku?

W wyniku działu spadku ustaje istniejąca wspólność między współspadkobiercami. Każdy zatem z nich, staje się wyłącznym podmiotem praw, które przypadły mu w drodze dokonanego działu spadku.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące podziału spadku lub potrzebują porady prawnej, warto skonsultować się z prawnikiem.

Kancelaria świadczy kompleksową pomoc prawną na terenie takich miast, jak:

  • Sieradz
  • Wieluń
  • Zduńska Wola
  • Łask
  • Pabianice
  • Łódź
  • Kalisz